Aktuálně

Přednáška: Jan Baťa – Luterská hudební kultura v předbělohorské Praze (8. března 2018 v Praze)

9. únor 2018

Lutherova společnost a Collegium Europaeum — Výzkumná skupina pro dějiny evropského myšlení FF UK & FLÚ AV ČR zvou u příležitosti připomínky 472. výročí úmrtí Martina Luthera (18. února 1546) na přednášku Luterská hudební kultura v předbělohorské Praze, kterou prosloví Mgr. Jan Baťa, Ph.D. ve čtvrtek 8. března 2018 v 18 hod. v Akademickém konferenčním centru Akademie věd ČR (Husova 4a, Praze 1 – Staré Město).

Mgr. Jan Baťa, Ph.D. – (*1979 v Praze) vystudoval hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde také r. 2011 získal doktorát (disertace: Hudba a hudební kultura na Starém Městě pražském 1526—1620). Pracuje v Ústavu hudební vědy FF UK v Praze jako odborný asistent, věnuje se hudební kultuře renesančních Čech, zejména hudbě v Praze v 16. a na počátku 17. století.

Hudební kultura předbělohorské Prahy se vyznačovala mimořádnou pestrostí. Nemalou měrou k ní přispívala i luterská komunita, koexistující s reformně orientovanými utrakvistickými farnostmi. Teprve na sklonku předbělohorského období se mohlo zdejší luterství nakrátko svobodně a samostatně rozvinout. Byla by ovšem chyba zužovat pražskou luterskou hudební kulturu pouze na náboženskou hudbu, neboť mezi pražskými luteránskými měšťany nalezneme též milovníky hudby pěstované pro vlastní potěchu. Přednáška se proto pokusí zmapovat celou šíři hudebních projevů, jimiž luteráni přispívali k bohatství pražské předbělohorské hudební kultury

Plakát k přednášce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..