Aktuálně

„Marek Říčan – C. F. W. Walther. Obhájce luterství“

Lutherova společnost právě vydala svou již 27. publikaci „Marek Říčan – C. F. W. Walther. Obhájce luterství“ (Lutherova společnost, Praha 2022, 1. vydání, 216 stran, doporučená prodejní cena 299 Kč/EUR 12).

Kniha „C. F. W. Walther. Obhájce luterství“představuje zakladatele a teologa Luterské církve – missourské synody z hlediska jeho života, díla a teologie. Obsahuje stať o jeho přednáškách o rozlišování Zákona a evangelia a čtyři jeho texty, které čtenáři umožní seznámit se s jeho základními důrazy a s jeho zápasem o čisté luterské učení. Jeho postoje a jednání, kdy překonával překážky v novém prostředí, rozvinul svůj potenciál a zúročil možnosti nejvyšších funkcí, které v církvi zastával, k jejímu povznesení a ke službě národu, jsou inspirací i dnes. Tou je rovněž jeho úsilí zachovat si svou konfesní identitu a poukazovat na její obsahovou hodnotu tváří v tvář různým ideovým proudům a společenským pohybům.

C. F. W. Walther (1811–1887) byl německý luterský farář, který opustil svou vlast a spolu se stovkami krajanů odešel do USA, aby tam mohl bez překážek žít svou víru a sloužit podle své konfese. Stál u zrodu a u kormidla Luterské církve – missourské synody. Dále byl profesorem a prezidentem jejího semináře v Saint Louis a duchovním čtyř sborů. Pracoval neúnavně a obětavě v nelehkých podmínkách. Zasloužil se o formování své církve a několika generací bohoslovců, spolupracoval s dalšími luterskými denominacemi. Ve své činnosti hlásal luterské učení, nabádal k věrnosti jemu a biblické zvěsti evangelia, vymezoval se vůči nauce jiných církví, včetně luterských. Je autorem desítek děl. Zmiňme jeho knihu o rozlišování Zákona a evangelia, The Proper Distinction Between Law and Gospel. mnohé jeho spisy vycházejí i v současnosti. Byl jedním z nejvýznamnějších představitelů amerického luteranismu 19. století.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..