Aktuálně

Přednáška: Sara Dąbrowska „Obraz ženy-matky v luteránském umění“

Lutherova společnost a Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR zvou na přednášku, kterou prosloví Sara Dąbrowska na téma „Obraz ženy-matky v luteránském umění“. Přednáška se bude konat v úterý 29. března 2022 od 18 hod. v Akademickém konferenčním centru (Husova 4a, Praha 1).


Navzdory rozšířenému názoru o negativním postoji protestantů k Matce Boží se Marie velmi často objevuje jak v teologických úvahách, tak i v luteránském umění. Přednáška se zaměřuje na mariánskou ikonografii v luteránském umění, na její teologické zdroje a charakteristiky. Diskutována budou témata intimních scén Panny Marie s Dítětem, která ji představí jako ženu blízkou muži, stejně jako obrazy ilustrující biblické příběhy a motivy (Zákon a Milost nebo Mariina rodina).  Přednáška je úvodem do luteránské mariánské ikonografie a literatury, umožňuje porovnat teologické učení se skutečnou náboženskou praxí a reprezentací v umění. Ukazuje také důležitou roli Panny Marie v protestantské teologické a umělecké interpretaci.


Sara Dąbrowska je historička umění (*1994 v polském Těšíně) a doktorandka na Jagellonské univerzitě v Krakově, zajímá se o ikonografii luteránského umění a protestantskou architekturu Těšínského Slezska. Její disertační práce je věnována luteránské mariologii a mariánské ikonografii v protestantském umění. V rámci svého výzkumu analyzuje procesy prolínání ikonografických motivů v různých konfesích, jakož i kontrasty mezi teologií, uměleckou praxí a recepcí uměleckého díla. Ve volném čase propaguje umění na svém blogu a na instagramovém profilu „Art Belfer“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..