Aktuálně

Představení českého vydání knihy „ZPÍVÁNÍ EVANGELIA. Luterské písně a úspěch reformace“ (Fascinující příběh luterského města Jáchymova v českém Krušnohoří)

Lutherova společnost a Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR zvou na představení českého vydání knihy „ZPÍVÁNÍ EVANGELIA. Luterské písně a úspěch reformace“ (Fascinující příběh luterského města Jáchymova v českém Krušnohoří) za účasti jejího autora Christophera Boyd Browna.

Ve čtvrtek 28. listopadu 2019 v 18 hod.v Akademickém konferenčním centru Akademie věd ČR, Husova 4a, Praha 1 – Staré Město.

Christopher Boyd Brown je americký církevní historik, absolvent Harvardovy univerzity a Concordia Seminary v St. Louis, který aktuálně působí na School of Theology v rámci Bostonské univerzity.

Od svých studií věnuje zvláštní pozornost wittenberské reformaci čili luterství a tento výzkum jej přivedl i do České republiky, kam od roku 1998 přijíždí pravidelně. Fascinován byl zejména příběhem Jáchymova v českém Krušnohoří, jenž se v průběhu 16. století stal důležitým centrem humanistické vzdělanosti a luterské konfesionalizace. Hlavním jáchymovským hrdinou byl tehdy farář Johannes Mathesius (†1565), Lutherův i Melanchthonův přítel a žák, stejně jako hymnograf a varhaník Nikolaus Herman (†1561). Brownova kniha „Zpívání evangelia“ představuje ojedinělý pokus o interpretaci oné dynamické inkulturace luterství v někdejším horním městě Jáchymově a obecně na česko-saském pomezí, a to nástroji teologicko-historickými a sociokulturními. Překvapivým jádrem této rozsáhlé studie je analýza jáchymovské hudební kultury v „dlouhém“ 16. století doby předbělohorské, jejímž prostřednictvím můžeme sledovat osvojování a upevňování specifické konfesní identity hornického městského společenství.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..