Aktuálně

Přednáška Marie Koldinské: „Bílá hora. Mýtus – klišé – tradice“

 

Lutherova společnost a Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR zvou na přednášku „Bílá hora. Mýtus – klišé – tradice“, kterou prosloví Marie Koldinská v úterý 21. února 2023 v 18 hod. v Akademickém konferenčním centru Akademie věd ČR, Husova 4a, Praha 1 – Staré Město.

Přednáška bude věnována „druhému životu“ bitvy na Bílé hoře, tedy proměnám jejího obrazu od roku 1620 až do roku 2022, a to především v umění a publicistice. Soustředíme se na Bílou horu jako modelový příklad schematického výkladu historické události, na identifikování stavebních kamenů bělohorského mýtu a aktualizační potenciál bělohorských motivů. Pokusíme se zodpovědět otázku, čím je Bílá hora dnes, kdy se ocitá mezi tradicí, násilnou aktualizací a hledáním nového obsahu, a proč ji stále potřebujeme.

doc. Mgr. Marie Koldinská, Ph.D. (historička, scenáristka a moderátorka) se zabývá politickými a vojenskými dějinami a historickou pamětí. Přednáší na FF UK, mimo jiné je autorkou životopisu Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, spoluautorkou knihy Válka a armáda v českých dějinách, dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí (Historie.cs, dokudrama Osmadvacátý odsouzený. Martin Fruwein z Podolí, trilogie Zahraniční mise atd.)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..