Aktuálně

Představení knihy „JOHANNES MATHESIUS. Opomíjený příběh wittenberské reformace“ s jejím autorem doc. Petrem Hlaváčkem

Lutherova společnost a Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR zvou na představení knihy „JOHANNES MATHESIUS. Opomíjený příběh wittenberské reformace“ s jejím autorem, kterým je doc. PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D. Ve čtvrtek 6. června 2019 v 18 hod. v Akademickém konferenčním centru Akademie věd ČR, Husova 4a, Praha 1 – Staré Město.

Wittenberskou reformaci čili luterství můžeme označit za podivuhodně skrytý proud českých duchovních dějin, který souběžně s dalšími tradicemi západního křesťanství a v tom i evropských reformací, vždy výrazně ovlivňoval a snad i nadále ovlivňuje náboženské, kulturní a politické klima českých zemí. Stěžejním reprezentantem této svébytné reformační tradice je Johannes Mathesius (1504–1565), luteránský farář v krušnohorském Jáchymově, teolog a intelektuál humanistické orientace, jehož životní příběh i dílo jsou v české historiografii dosud poněkud opomíjeny. Zevrubnější reflexe se jim nedostává ani v prostředí dnešních křesťanských církví v České republice. Přitom Mathesius představuje osobnost, která v sobě spojuje jak kritický respekt k tzv. luterské ortodoxii, tak smy sl pro humanistickou vzdělanost a dynamiku evropských reformací. V naší knížce, která není vědeckým pojednáním, nýbrž kulturně-historickým esejem, se proto pokusíme o stručnou retrospektivu Mathesiova života a díla v kontextu českých i středoevropských náboženských a intelektuálních dějin. Budiž to jedním z mnoha podnětů k dalšímu zkoumání českých reformačních tradic, jež utvářela i plodná interakce s wittenberskou reformací 16. století.

Petr Hlaváček je historik, filosof a editor. V letech 1992–1997 studoval na FF UK a Universität Bern, působil v HÚ AV ČR (2000–2001) a v Centru pro dějiny a kulturu střední a východní Evropy při Universität Leipzig (2001–2007), krátce též na HTF UK (2006–2007) jako proděkan. Od roku 2008 řídí jakožto koordinátor a vědecký pracovník Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR. V letech 2012–2016 byl členem vědecké rady mezinárodního projektu „Marginalité, économie et christianisme“ na Université de Rennes. Roku 2015 byl na Univerzitě Karlově jmenován docentem v oboru české dějiny . Zabývá se náboženskými a intelektuálními dějinami, problematikou evropské identity a národního mesianismu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..