Aktuálně

Přednáška: Prof. Tomáš Nejeschleba na téma „Jan Jesenský, luterán, renesanční Evropan a jeho myšlenkový svět“

Lutherova společnost a Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR ve spolupráci s Evangelickou církví augsburského vyznání v ČR zvou na přednášku, kterou prosloví Prof. Tomáš Nejeschleba na téma „Jan Jesenský, luterán, renesanční Evropan a jeho myšlenkový svět“.  Přednáška se bude konat ve středu 20. října 2021 od 18.30 v Akademickém konferenčním centru (Husova 4a, Praha 1).

Jan Jesenský – Jessenius patří mezi výrazné postavy středoevropských intelektuálních dějin přelomu 16. a 17. století. Rodák ze slezské Vratislavi studoval filosofii a medicínu nejprve na luterských univerzitách v Lipsku a Wittenberku a následně v Padově, která patřila tehdy mezi nejvýznamnější vysoká učení. Působil jako lékař saského kurfiřta Friedricha Wilhelma, který jej jmenoval profesorem anatomie a chirurgie na univerzitě ve Wittenberku, následně měl lékařskou praxi v Praze a byl také lékařem na vídeňském dvoře císaře Matyáše. Když byl zvolen rektorem pražské univerzity, zapojil se aktivně do protihabsburského povstání a po porážce stavů byl jeho život ukončen na popravišti na Staroměstském náměstí. V přednášce bude představeno Jesseniovo dílo v myšlenkovém kontextu jeho doby se zvláštním zaměřením na Jesseniovu konfesní příslušnost, především na vztah k saskému kurfiřtovi a k luterské ortodoxii.

Tomáš Nejeschleba je profesorem filosofie na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde vede katedru filosofie a Centrum pro práci s renesančními texty. Zaměřuje se na středověkou a renesanční filosofii, především na recepci italské renesance v českém prostředí a na vztah filosofie k medicíně a přírodním vědám v daném období. Je autorem nebo spoluautorem publikací o Bonaventurovi, Bernardovi z Clairvaux, F. Petrarkovi, G. P. della Mirandolovi, P. Pomponazzim, G. Brunovi, J. Jesseniovi a V. Magnim.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..